Toto je najpodrobnejší postup na založenie s. r. o. v roku 2025 krok za krokom. V tomto článku ti poradím to, ako ísť na založenie s. r. o. v roku 2025 a aké doklady k tomu budeš potrebovať. Aj keď je toho veľa, čo treba vybaviť, nie je to vôbec až také zložité, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Zvládneš to!
- 1. krok pre založenie s. r. o. v roku 2025: spísať zakladateľské dokumenty
- 2. krok ako založiť s. r. o. v roku 2025: zriadenie sídla firmy
- 3. krok pre založenie s. r. o. v roku 2025: získať oprávnenie na podnikanie
- 4. krok pre založenie s. r. o. v roku 2025: splatiť vklad do základného imania
- 5. krok ako založiť s. r. o. v roku 2025: príprava ostatných dokumentov
- 6. krok pre založenie s. r. o. v roku 2025: zápis do obchodného registra
- S. r. o. bola zapísaná do obchodného registra – čo vybaviť ďalej?
1. krok pre založenie s. r. o. v roku 2025: spísať zakladateľské dokumenty
Na začiatku všetkého je myšlienka v hlave a až tá sa potom pretaví na papier. Ak sa púšťaš do podnikania formou s. r. o., tak najskôr si musíš všetko veľakrát premyslieť a častokrát aj prepočítať v Exceli. Napríklad určite musíš zvážiť to, či je pre teba v roku 2025 lepšia živnosť alebo s. r. o. – porovnával som ich v tomto mega článku.
A ak je s. r. o. tou správnou voľbou, tak potom smelo do toho. Založenie s. r. o. v roku 2025 sa začína spísaním zakladateľských dokumentov, ktoré môžu mať dvojakú podobu:
- spoločenská zmluva sa použije vtedy, ak s. r. o. zakladá viacero zakladateľov (spoločníkov) – s. r. o. môže mať maximálne 50 spoločníkov,
- zakladateľská listina sa použije vtedy, ak s. r. o. zakladá jediný zakladateľ (tzv. jednoosobová s. r. o.) – rovno tu spomeniem súvisiace obmedzenie, podľa ktorého ako fyzická osoba môžeš byť jediným spoločníkom maximálne v troch s. r. o.
Z hľadiska obsahu nie je medzi spoločenskou zmluvou a zakladateľskou listinou žiaden rozdiel, ide o rovnaký dokument, ktorý sa len inak nazýva podľa toho, či založenie s. r. o. v roku 2025 realizuje jedna osoba (jednoosobová s. r. o.) alebo viacero osôb.
Spoločenská zmluva alebo zakladateľská listina musí obsahovať:
- obchodné meno a sídlo spoločnosti,
- určenie spoločníkov, pričom pri fyzických osobách sa uvádza meno a bydlisko a pri právnických osobách sa uvádza názov a sídlo,
- predmety podnikania (činnosti) zakladanej s. r. o.,
- výšku základného imania a výšku vkladu každého spoločníka a výšku splatených vkladov pri založení spoločnosti vrátane spôsobu a lehoty splácania vkladu, a pokiaľ ide o nepeňažné vklady, aj ich predmet a určenie peňažnej sumy, v akej sa nepeňažný vklad započítava na vklad spoločníka, ku ktorému sa zaviazal,
- mená, bydliská a rodné čísla prvých konateľov spoločnosti a spôsob, akým konajú v mene spoločnosti (napríklad konateľ koná samostatne),
- mená, bydliská a rodné čísla členov prvej dozornej rady, ak sa zriaďuje,
- určenie správcu vkladov (najčastejšie je to jeden zo zakladateľov s. r. o.),
- výšku rezervného fondu, ak spoločnosť vytvára rezervný fond pri svojom vzniku, a výšku, do ktorej je spoločnosť povinná rezervný fond dopĺňať, a spôsob dopĺňania,
- výhody poskytnuté osobám podieľajúcim sa na založení spoločnosti alebo na činnostiach smerujúcich k nadobudnutiu oprávnenia na jej činnosť,
- predpokladané náklady spoločnosti súvisiace so založením a vznikom s. r. o.,
- ďalšie údaje, ak tak ustanovuje Obchodný zákonník.
Môj tip
Vytvor si zakladateľskú listinu alebo spoločenskú zmluvu zadarmo online. Využi na to tento online formulár priamo z dielne ministerstva spravodlivosti. Nezabudni si ju potom stiahnuť vo formáte XML aj PDF. Budeš ju ešte potrebovať.
Spoločenskú zmluvu alebo zakladateľskú listinu musia zakladatelia (spoločníci) podpísať a ich podpisy musia byť úradne osvedčené u notára, na mestskom alebo obecnom úrade. Alebo ju podpíšu elektronicky s kvalifikovaným elektronickým podpisom a v tom prípade na úrad notársky, mestský alebo obecný ísť nemusia. Takto elektronicky a zadarmo sa dajú zakladateľské dokumenty podpísať aj neskôr pri podávaní návrhu na zápis s. r. o. do obchodného registra. Čítaj ďalej tento postup na založenie s. r. o. a dozvieš sa ako na to.
Podpísaním týchto dokumentov zo strany zakladateľov (spoločníkov) sa s. r. o. považuje za založenú. Všetko, čo bude ďalej nasledovať, smeruje k vzniku s. r. o., ktorý je zavŕšený vtedy, keď ju súd zapíše do obchodného registra. Návrh na zápis s. r. o. do obchodného registra sa musí podať do 90 dní od založenia spoločnosti alebo od doručenia listiny, ktorou sa preukazuje živnostenské alebo iné podnikateľské oprávnenie.
Poznámka
Viem, že väčšina ľudí si pod pojmom „založenie s. r. o.“ predstavuje celý proces, resp. postup krokov od začiatku až po zápis s. r. o. do obchodného registra, kedy môže podnikať. Ak by sme sa mali riadiť striktne podľa práva, tak to nie je správne pomenovanie. Založiť s. r. o. vyslovene označuje len spísanie zakladateľskej listiny alebo spoločenskej zmluvy. Ja sa však rád prispôsobím ľuďom a aj v ďalšom texte budem pojem „založenie s. r. o.“ používať na označenie celého postupu na začatie podnikania formou s. r. o.
2. krok ako založiť s. r. o. v roku 2025: zriadenie sídla firmy
Tento krok odporúčam urobiť hneď po založení s. r. o., teda po spísaní zakladateľských dokumentov. Každá firma musí niekde mať sídlo a nie je možné ho mať kdekoľvek. Keďže čerstvo založená s. r. o. z právneho hľadiska ešte de facto neexistuje, tak nemôže ani vlastniť nehnuteľnosť a mať sídlo vo vlastnej nehnuteľnosti. Novozaložená s. r. o. bude mať sídlo u niekoho iného. Môže to byť napríklad prenajatý priestor alebo adresa trvalého pobytu spoločníka, čo je na Slovensku veľmi častým javom. Mám to tak aj ja 😉 .
Pred zápisom do obchodného registra sa overuje, či majiteľ nehnuteľnosti, v ktorej bude mať s. r. o. sídlo, takéto niečo skutočne aj dovolil. S. r. o. musí preukázať, že má k nehnuteľnosti, ktorej adresa má byť ako jej sídlo zapísaná v obchodnom registri, vlastnícke alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti ako sídla nevylučuje, alebo písomný súhlas vlastníka nehnuteľnosti (alebo väčšiny podielových spoluvlastníkov nehnuteľnosti) s úradne osvedčeným podpisom so zápisom nehnuteľnosti ako sídla do obchodného registra. V praxi to znamená, že zakladatelia musia pre novozaloženú s. r. o. vybaviť buď nájomnú zmluvu, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti s úradne osvedčeným podpisom so zápisom nehnuteľnosti ako sídla do obchodného registra.
3. krok pre založenie s. r. o. v roku 2025: získať oprávnenie na podnikanie
Keď už spoločníci podpísali zakladateľské dokumenty a majú „vybavené sídlo“ pre budúcu s. r. o., môžu pre novozaloženú s. r. o. získať oprávnenie na podnikanie. Čo to konkrétne bude, to závisí od toho, v čom s. r. o. bude podnikať a čo si teda napísala do spoločenskej zmluvy. Môže to byť prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia, notárskeho úradu, predaj tovaru alebo čokoľvek iné. Pre každý predmet podnikania musí s. r. o. získať oprávnenie.
Som si istý tým, že viac ako 90 % predmetov činností slovenských s. r. o. sú živnosti 🙂 . A takmer s istotou aj tvoja s. r. o. bude mať v predmete svojho podnikania nejakú živnosť. O tom, ako získava živnosť fyzická osoba, som napísal jedinečný článok a nájdeš ho tu. Niektoré veci z neho platia rovnako aj pre s. r. o., najmä čo sa týka druhu živností.
Pri získanie voľnej živnosti pre s. r. o. v roku 2025 musia konatelia spĺňať všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti, ktorými sú: dosiahnutie veku 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť. Voľnou živnosťou môže byť akákoľvek živnosť, ktorá nie je remeselnou alebo viazanou živnosťou. Zoznam najčastejšie používaných voľných živností vypracovaný ministerstvom vnútra je veľmi dobrou pomôckou na ich vyhľadanie.
V prípade remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti sa vyžaduje splniť aj odbornú alebo inú spôsobilosť ustanovenú Živnostenským zákonom. U s. r. o. musí tieto podmienky spĺňať jej zodpovedný zástupca. Je to osoba s požadovanou spôsobilosťou, ktorá v s. r. o. zabezpečuje odborné vykonávanie predmetu remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti. S. r. o. s ňou musí mať uzatvorený pracovný pomer (dohoda veruže nestačí). Našťastie, pracovný pomer so zodpovedným zástupcom netreba uzatvoriť vtedy, ak je ním spoločník.
Založenie živnosti v roku 2025 pre s. r. o. možno vykonať na živnostenskom úrade osobne, zaslaním všetkých dokumentov živnostenskému úradu poštou alebo elektronicky cez portál slovensko.sk. Pri osobnom a poštovom ohlasovaní živnosti sú poplatky 7 eur za každú voľnú živnosť a 22 eur za každú remeselnú alebo viazanú živnosť. Pri elektronickom ohlásení živnosti je každá voľná živnosť zadarmo a každá remeselná alebo viazaná živnosť je spoplatnená sumou 11 eur. Živnosť za s. r. o. ohlasujú jej zakladatelia alebo konatelia.
Aké doklady potrebuje s. r. o. pri zakladaní živnosti v roku 2025:
- samotný formulár ohlásenia živnosti pre právnickú osobu (v prípade elektronického ohlásenia ho vypĺňaš online priamo na stránke slovensko.sk), ktorý obsahuje všetky požadované údaje, súhlasy a vyhlásenia dotknutých osôb,
- spoločenská zmluva alebo zakladateľská listina,
- doklady preukazujúce odbornú spôsobilosť zodpovedného zástupcu (len v prípade získavania remeselnej alebo viazanej živnosti),
- doklad o úhrade správneho poplatku za založenie živnosti (v prípade elektronického ohlásenia ho neprikladáš, lebo ho uhrádzaš až po podaní žiadosti).
Ak je všetko vo formulári na ohlásenie živnosti v poriadku a sú k nemu priložené všetky požadované dokumenty, tak živnostenský úrad vydá novozaloženej s. r. o. osvedčenie o živnostenskom oprávnení najneskôr do troch pracovných dní.
4. krok pre založenie s. r. o. v roku 2025: splatiť vklad do základného imania
Ďalším krokom realizovaným medzi založením s. r. o. a jej vznikom v roku 2025 je splatenie vkladov spoločníkov do základného imania s. r. o. Ako to teda s tými vkladmi je? Hodnota základného imania je súčtom vkladov všetkých spoločníkov do základného imania. Hodnota základného imania s. r. o. musí byť najmenej 5 000 eur. Inými slovami povedané, Obchodný zákonník týmto hovorí, že spoločníci musia do spoločnosti vložiť majetok v hodnote aspoň 5 000 eur. A tento majetok vložený do základného imania sa z právneho hľadiska po jej zápise do obchodného registra stane majetkom s. r. o.
Príklad
Noro a Jano budú spolu podnikať a rozhodli sa pre založenie s. r. o. v roku 2025. V spoločenskej zmluve sa dohodli na tom, že každý z nich do nej vloží po 2 500 eur. Základné imanie ich s. r. o. je 5 000 eur a pozostáva z 2 500 eur vkladu Nora a 2 500 eur vkladu Jana.
Obchodný zákonník určuje aj minimálnu hodnotu vkladu jedného spoločníka – 750 eur. Výška vkladu musí byť vyjadrená len kladným celým číslom, tzn. napríklad vklad 5 000 eur možný je, ale napríklad vklad 4 999,99 eura možný nie je.
Vklad spoločníka do základného imania môže mať peňažnú formu aj nepeňažnú formu. Vložiť do s. r. o. teda možno akýkoľvek majetok, ktorého hodnota sa dá určiť. Môžu to byť peniaze (to je najčastejšia forma vkladu), nehnuteľnosť, motorové vozidlo, pohľadávka a podobne. Akurát v prípade nepeňažných vkladov sa hodnota nepeňažného vkladu musí určiť znaleckým posudkom, čo sú ďalšie výdavky navyše. Peňažné vklady môžu byť hotovostné aj bezhotovostné. Podmienka, podľa ktorej sa museli vkladať na osobitný bankový účet a preukazovať výpisom z účtu, bola od roku 2016 zrušená.
Spoločníci po založení s. r. o., ale ešte pred zápisom s. r. o. do obchodného registra, vklady do základného imania odovzdávajú tzv. „správcovi vkladov“. Kto ním bude, to si určia spoločníci v spoločenskej zmluve, ale v praxi je to jeden z nich. Jeho úlohou je neskôr vydať písomné vyhlásenie o splatení vkladu alebo jeho častí jednotlivými spoločníkmi, ktoré sa prikladá k návrhu na zápis do obchodného registra. Akonáhle bude s. r. o. zapísaná do obchodného registra, tak vlastnícke práva ku vkladom nadobúda ona a správca vkladov je povinný jej ich bez zbytočného odkladu odovzdať.
Obchodný zákonník ustanovuje, že ešte pred podaním návrhu na zápis s. r. o. do obchodného registra musí byť každý peňažný vklad splatený najmenej na 30 % a celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí však byť aspoň 2 500 eur. To platí vtedy, ak spoločnosť zakladajú viaceré osoby. Ak s. r. o. zakladá jeden zakladateľ (jednoosobová s. r. o.), musí byť jej základné imanie splatené v plnej výške už pred podaním návrhu na zápis do obchodného registra.
5. krok ako založiť s. r. o. v roku 2025: príprava ostatných dokumentov
Okrem všetkého, či si už vybavil, budeš pre založenie s. r. o. potrebovať pár dokumentov.
Prvým je tzv. „podpisový vzor konateľa“. Ide o listinu, ktorou sa preukazuje ustanovenie do funkcie osôb, ktoré sú konateľmi s. r. o. Musí obsahovať meno, priezvisko, bydlisko, dátum narodenia a rodné číslo konateľov s. r. o. spolu s ich podpisovými vzormi vlastnoručne podpísanými v prítomnosti notára alebo ním povereného zamestnanca alebo povereného zamestnanca mesta alebo obce (čiže podpis musí byť úradne osvedčený).
Môj tip
Vytvor a stiahni si podpisový vzor konateľa zadarmo vyplnením online formuláru na tejto stránke ministerstva spravodlivosti. A nemáš za čo ďakovať, rád som pomohol 😉 .
Podľa Obchodného zákonníka fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch s. r. o. Preto ak budeš zakladať s. r. o. sám ako fyzická osoba, musíš si pripraviť vyhlásenie zakladateľa, že nie je jediným spoločníkom vo viac ako dvoch s. r. o. (Nerozumiem tomu, že načo je súdu takýto papier, keď si to vie overiť aj sám.)
Podobné obmedzenie platí aj vtedy, ak by si zakladateľom tvojej novej s. r. o. nebol ty ako fyzická osoba, ale by ním bola tvoja existujúca s. r. o. Podľa Obchodného zákonníka s. r. o. s jedným spoločníkom nemôže byť jediným zakladateľom alebo jediným spoločníkom inej s. r. o. Preto ak chceš, aby tvoja existujúca s. r. o. bola zakladateľom a spoločníkom tvojej novej s. r. o., treba si pripraviť vyhlásenie zakladateľa, že s. r. o. (existujúca), ktorá je zakladateľom s. r. o. (novej), má viac spoločníkov. (Rovnako aj pri tomto dokumente nechápavo krútim hlavou, že prečo si toto súd nevie overiť sám.)
A nezabudni ešte na písomné vyhlásenie správcu vkladu o splatení vkladu alebo jeho častí jednotlivými spoločníkmi. Spomínal som ho v predchádzajúcej časti článku.
6. krok pre založenie s. r. o. v roku 2025: zápis do obchodného registra
A sme vo finále 🙂 . Ako zakladateľ s. r. o. už máš skoro vyhraté a povedal by som, že to najťažšie máš za sebou. Posledný krok (lepšie povedané formulár), ktorý ťa delí od podnikania prostredníctvom vlastnej s. r. o., je podanie návrhu na zápis s. r. o. do obchodného registra. V súčasnosti je možné ho podať výhradne elektronicky cez portál ministerstva spravodlivosti. A to v konečnom dôsledku znamená, že ak si to chceš vybaviť sám, tak budeš na to potrebovať určitú „elektronickú výbavu“.
Ak chceš elektronicky založiť s. r. o. v roku 2025, tak potrebuješ eID kartu (elektronický občiansky preukaz) s čítačkou čipových kariet. Na eID karte musíš mať aktivovaný BOK kód, KEP PIN kód a certifikáty pre vytváranie kvalifikovaného elektronického podpisu. Všetko z toho je možné získať zadarmo – BOK kód na polícii, KEP PIN kód a certifikáty tiež na polícii alebo online z domu. V počítači musíš mať aplikáciu eID klient a aplikáciu na kvalifikovaný elektronický podpis. Stiahneš ich v jednom balíku bezplatne z tejto stránky.
Najjednoduchší spôsob, ako podať návrh na zápis s. r. o. do obchodného registra, je cez online formulár č. 7 na tejto stránke ministerstva spravodlivosti. Ako prvé bude potrebné sa prihlásiť na portál slovensko.sk s elektronickým občianskym preukazom. Potom je potrebné tento interaktívny online formulár vyplniť krok po kroku (pozostáva z 15 krokov).
Po skončení vypĺňania formuláru sa ti zobrazí jeho zhrnutie. Údaje ešte raz skontroluj. Na koniec priložíš k nemu všetky povinné prílohy potrebné na založenie s. r. o. v roku 2025. Akceptované sú formáty PDF a XML.
Môj tip
Aby si nemusel s každým dokumentom chodiť k notárovi, na mestský alebo obecný úrad… Ak sa pri nejakej prílohe prikladanej k návrhu na zápis s. r. o. do obchodného registra vyžaduje osvedčenie pravosti podpisu, tak toto osvedčenie pravosti podpisu nahrádza aj to, ak bude táto príloha vytvorená vo formáte PDF a podpísaná kvalifikovaným elektronickým podpisom (napríklad s elektronickým občianskym preukazom). Takýto podpis možno urobiť aj priamo vo formulári návrhu na zápis s. r. o. do obchodného registra. Keď do neho príslušnú prílohu nahráš, zobrazí sa ti pri nej táto možnosť. Pokiaľ ide o založenie s. r. o. v roku 2025, tak jediný dokument, pri ktorom sa fyzickej návšteve notára, mestského alebo obecného úradu nevyhneš, je podpisový vzor konateľa, ktorý musí byť vlastnoručný.
Návrh na zápis spoločnosti do obchodného registra podávajú a podpisujú všetci konatelia spoločnosti. Tento návrh vytvorí jeden z konateľov, elektronicky ho podpíše a potom ho sprístupní na podpísanie ostatným konateľom. V elektronickom formulári na založenie s. r. o. v roku 2025 (na zápis s. r. o. do obchodného registra) je na to vytvorená špeciálna funkcia „Podpísanie viacerými osobami“, vďaka ktorej bude môcť celé podanie vrátane všetkých alebo vybraných príloh elektronicky podpísať aj iná osoba. Vygeneruje sa ti internetový odkaz, ktorý buď inému spoločníkovi alebo konateľovi skopíruješ a pošleš e-mailom ty, alebo zadáš jeho e-mailovú adresu a odkaz mu pošle automatická služba.
Ak je celé podanie správne vyplnené, sú k nemu priložené všetky prílohy a všetky potrebné dokumenty sú podpísané, môžeš podanie odoslať. Po odoslaní formuláru na založenie s. r. o. v roku 2025 ti do elektronickej schránky na slovensko.sk a na e-mailovú adresu prídu správy o prijatí podania, o pridelenom čísle podania a o začatí overovania elektronických podpisov. Ak sú elektronické podpisy v poriadku, tak väčšinou do pár minút po odoslaní podania ti bude do elektronickej schránky zaslaná správa o platobných podmienkach s výzvou na zaplatenie súdneho poplatku 220 eur. Najlepšie urobíš, ak súdny poplatok zaplatíš platobnou kartou, pretože vtedy je platba spárovaná hneď. Ak si vyberieš bankový prevod, tak je to spravidla až na tretí pracovný deň po úhrade.
A teraz zostáva už len čakať. Medzitým ti príde aj správa o pridelení konkrétneho sudcu, ktorý sa bude tvojim návrhom na zápis s. r. o. do obchodného registra zaoberať. Registrový súd má zo zákona dva pracovné dni od doručenia informácie o zaplatení súdneho poplatku na to, aby tvoju s. r. o. zapísal do obchodného registra. Preto je dobré tento poplatok zaplatiť platobnou kartou, aby si tento proces urýchlil. O úspešnom zápise s. r. o. do obchodného registra ti samozrejme príde správa do elektronickej schránky.
S. r. o. bola zapísaná do obchodného registra – čo vybaviť ďalej?
Podnikaj! A úprimne ti želám, nech sa ti v tom dobre darí 🙂 .
Aké ďalšie povinnosti ťa po úspešnom založení s. r. o. čakajú? V podstate ich ani tak veľa nie je. Daňový úrad tvoju s. r. o. zaregistruje automaticky a pridelí jej DIČ a pokiaľ nebudeš mať hneď zamestnancov alebo sa sám v s. r. o. nezamestnáš ako konateľ, tak nemusíš nič riešiť ani so zdravotnou poisťovňou a Sociálnou poisťovňou. O nijakých ďalších základných povinnostiach po založení s. r. o. neviem. Samozrejme, ak sa chceš stať hneď po založení s. r. o. dobrovoľným platiteľom DPH, tak musíš podať žiadosť o registráciu, prípadne ak podnikáš v nejakom špecifickom predmete podnikania, tak ti z neho môže vyplývať povinnosť niekde niečo oznámiť alebo sa niekde prihlásiť.
Medzi povinnosti po založení s. r. o. ale určite bude patriť vedenie účtovníctva. S. r. o. má povinnosť viesť účtovníctvo odo dňa svojho vzniku, teda od dátumu, kedy bola zapísaná do obchodného registra. Tu ale rozhodne odporúčam, aby si si účtovníka hľadal už vtedy, keď založenie s. r. o. v roku 2025 začneš realizovať, resp. keď budeš pevne rozhodnutý to spraviť. Predpokladám, že svojho účtovníka si chceš podľa nejakých kritérií vybrať (môžeš sa ozvať aj mne 🙂 ). Možno sa stretneš aj s tým, že účtovník podľa tvojich predstáv ti povie, že má „plný stav“ a nemôže ťa z kapacitných dôvodov prijať. Aj s týmto počítaj.
A ďalší dôvod, na to, aby si si účtovníka hľadal čím skôr (najlepšie už popri spisovaní zakladateľských dokumentov na založenie s. r. o.), vyplýva z krátkych lehôt na splnenie niektorých povinností. O niektorých z nich bez účtovníka možno ani nebudeš vedieť. A pokuta na začiatku podnikania nie je nič príjemné. Napr. chceš mať vlastnú firemnú e-mailovú adresu a tak si kúpiš doménu a webhosting od poskytovateľa z Českej republiky. Ešte pred touto objednávkou musíš podať daňovému úradu osobitnú žiadosť o registráciu pre DPH. Alebo chceš niekoho zamestnať. Musíš ho ešte pred tým, než začne reálne robiť, prihlásiť do Sociálnej poisťovne.
Moje odporúčanie
Moje odporúčanie k vyššie uvedenému znie: nájdi si šikovného účtovníka ešte v dostatočnom predstihu pred tým, než s. r. o. vznikne a budeš pokojne spávať. A dobrý účtovník ti ochotne poradí aj s ďalšími vecami po začatí podnikania.