založenie živnosti 2025

Založenie živnosti v roku 2025 (postup)

Plánuješ si založiť živnosť v roku 2025? V tomto článku nájdeš návod na založenie živnosti v roku 2025. Dozvieš sa, čo všetko na to budeš potrebovať, koľko bude stáť založenie živnosti a podrobný postup na to, ako si založíš živnosť osobne, písomne či elektronicky.

Kedy potrebuješ a kedy nepotrebuješ živnosť v roku 2025

Základná otázka je, kedy je a kedy nie je na podnikanie potrebná živnosť. Osvedčenie o živnostenskom oprávnení je potrebné na vykonávanie podnikania, ktoré je živnosťou.

Na to, aby si potreboval živnosť, musia byť teda splnené dve podmienky:

  1. činnosť musí byť podnikaním (prvá podmienka) a
  2. toto podnikanie musí patriť medzi živnosti (druhá podmienka).

Poďme sa na tieto podmienky pozrieť bližšie.

Prvá podmienka na to, aby si potreboval živnosť: činnosť musí byť podnikaním

Podnikanie je sústavná činnosť vykonávaná podnikateľom samostatne, vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Jednorazová alebo príležitostná činnosť podnikaním teda nie je a nepotrebuješ si na takýto „kšeft“ zakladať živnosť. Ak ale bude táto činnosť pravidelná a sústavná, pôjde o podnikanie a ak budeš chcieť podnikať legálne, tak sa pravdepodobne založeniu živnosti nevyhneš.

Príklad

Si šikovný a sám si v byte urobil pokládku plávajúcej podlahy. Tvoj kamarát práve rekonštruuje byt a poprosil ťa, či by si mu tiež nepokládol plávajúcu podlahu za debnu piva a peňažnú odmenu. Môžeš to urobiť aj bez živnosti 🙂 , lebo ide o jednorazovú činnosť. Ak by si však túto službu v krátkom časovom intervale (povedzme v rámci jedného roka) poskytol aj ďalším ľuďom, bolo by možné to považovať už za podnikanie a živnosť by si potreboval.

Druhá podmienka na to, aby si potreboval živnosť: podnikanie musí patriť medzi živnosti

Náš zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov neobsahuje zoznam všetkých druhov podnikania, ktoré sú živnosťou (nižšie v článku bude aspoň približný neucelený zoznam činností, ktoré sú živnosťou). Živnostenský zákon ide na to naopak. Vymenúva činnosti, ktoré živnosťou nie sú a tým pádom všetky ostatné činnosti spĺňajúce znaky podnikania živnosťou sú.

Činnosti, ktoré nie sú živnosťou, vymenúva § 3 a 4 živnostenského zákona. Napríklad:

  • autorská činnosť a umelecká činnosť,
  • činnosť športovca a športového odborníka (trénera),
  • činnosť pri výkone tzv. „slobodných povolaní“ ako napr. lekárov, advokátov, notárov, znalcov, tlmočníkov, autorizovaných architektov, autorizovaných geodetov, audítorov, daňových poradcov, finančných sprostredkovateľov,
  • poľnohospodárstvo a lesníctvo vrátane predaja nespracovaných výrobkov z neho,
  • predaj nespracovaných alebo spracovaných rastlinných a živočíšnych výrobkov z vlastnej drobnej pestovateľskej a chovateľskej činnosti a predaj lesných plodín,
  • prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov, ak sa popri prenájme neposkytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom,
  • prenájom garáží alebo odstavných plôch pre motorové vozidlá, ak sa popri prenájme neposkytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom alebo ak garáže alebo odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel.

Ak budeš teda vykonávať činnosť, ktorá je podnikaním (viď vyššie prvú podmienku) a nie je vymenovaná v živnostenskom zákone medzi činnosťami, ktoré živnosťou nie sú, tak je živnosťou a je potrebné na ňu získať živnostenské oprávnenie.

Príklad

Plánuješ sa sústavne zaoberať predajom tovaru za účelom dosiahnutia zisku. Táto činnosť je teda podnikaním. Okrem toho, táto činnosť sa v § 3 a 4 živnostenského zákona nenachádza vymenovaná medzi činnosťami, ktoré sú vylúčené zo živnosti. Predaj tovaru za účelom dosiahnutia zisku je preto považovaný za živnosť a je potrebné naň získať osvedčenie o živnostenskom oprávnení (v minulosti zvané ako „živnostenský list“).

Podmienky na založenie živnosti v roku 2025

Na založenie živnosti musí každý splniť tieto všeobecné podmienky:

  • vek najmenej 18 rokov,
  • spôsobilosť na právne úkony,
  • bezúhonnosť v tom zmysle, že si nebol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania

Splnenie vyššie uvedených všeobecných podmienok prevádzkovania živnosti postačuje na založenie voľnej živnosti. Ide o podmienky, ktoré spĺňa takmer každý dospelý človek a postačujú na začatie podnikania vo veľkom množstve živností. Odkaz na zoznam voľných živností je uvedený v nasledujúcej časti článku.

Na založenie remeselnej alebo viazanej živnosti sa okrem spomínaných všeobecných vyžaduje splniť aj osobitné podmienky prevádzkovania živnosti, ktorými sú odborná alebo iná spôsobilosť. Jednoducho existujú živnosti, kde je potrebné navyše preukázať aj nejakú odbornosť získanú vzdelaním alebo praxou. A to sú práve remeselné a viazané živnosti. Nemôže ich robiť hocikto, lebo by to nemuselo dopadnúť pre zákazníka dobre 🙂 .

Druhy živností: voľné živnosti, remeselné živnosti a viazané živnosti

Ako som už načrtol v predchádzajúcej časti článku, živnosti sa podľa podmienok, ktoré sa vyžadujú na ich vykonávanie, rozdeľujú na tri skupiny:

  • voľné živnosti,
  • remeselné živnosti,
  • viazané živnosti.
Aké podmienky je potrebné splniťVoľné živnostiRemeselné živnostiViazané živnosti
Je potrebné splniť všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti?ánoánoáno
Je potrebné na prevádzkovanie živnosti preukázať odbornú spôsobilosť a ak áno, tak akým spôsobom?nieáno, vyučením v odboreáno, inak ako vyučením v odbore

Zoznam voľných živností, ktorý by obsahoval úplne všetky voľné živnosti, neexistuje. Dôvodom je to, že voľnou živnosťou môže byť každé podnikanie, ktoré spĺňa znaky živnosti a nie je vymenované medzi remeselnými a viazanými živnosťami. Existuje ale otvorený zoznam odporúčaných označení voľných živností vypracovaný Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky. Otvorený je z toho dôvodu, že pri ohlasovaní živnosti si môžeš zvoliť aj inú živnosť neuvedenú v tomto zozname, ak jej názov bude jasne a zrozumiteľne označovať tvoj predmet podnikania a nebude v konflikte s remeselnou alebo viazanou živnosťou a takisto ani s činnosťou vylúčenou zo živností.

Zoznam voľných živností pre rok 2025 na stiahnutie je k dispozícii na tomto odkaze.

Zoznam remeselných živností je uvedený v prílohe č. 1 živnostenského zákona. V tomto prípade ide už o ucelený zoznam. Ako vyplýva z ich prívlastku „remeselné“, ide o remeslá ktoré sa človek naučí vykonávať ich vyučením v odbore. Napr. zámočníctvo, mäsiarstvo, stolárstvo, murárstvo, kaderníctvo. Založenie remeselnej živnosti si vyžaduje preukázať odbornú spôsobilosť výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo študijného odboru. Ak si však neštudoval odbor, pre ktorý chceš získať remeselnú živnosť, tak nevadí. Tieto doklady sa dajú nahradiť aj inými. Napr. dokladom o vyštudovaní príbuzného odboru a praxou v odbore alebo v príbuznom odbore, osvedčením o čiastočnej alebo úplnej kvalifikácii po absolvovaní akreditovaného rekvalifikačného kurzu alebo 6-ročnou praxou.

Zoznam viazaných živností je uvedený v prílohe č. 2 živnostenského zákona. Ide o typy podnikania, na ktorých prevádzkovanie sa tiež vyžaduje preukázať odbornú spôsobilosť, ale tá sa spravidla nezískava vyučením v odbore. Najčastejšie ide o preukaz odbornej spôsobilosti a osvedčenie o odbornej spôsobilosti, ktoré sa získavajú podľa osobitných zákonov. V prílohe č. 2 živnostenského zákona je pri každej viazanej živnosti uvedený spôsob preukazovania odbornej spôsobilosti a predpis, podľa ktorého je možné ju získať. Medzi viazané živnosti patrí napr. prevádzkovanie cestovnej kancelárie, realitná činnosť, prevádzkovanie autoškoly, sprostredkovanie zamestnania.

Ako na remeselnú a viazanú živnosť, ak sám nemáš potrebnú odbornosť?

Pri remeselných a viazaných živnostiach sa ešte na chvíľku pozastavím. Splnenie odbornej spôsobilosti pre podnikania v týchto odboroch môže byť náročné a zdĺhavé a môže od podnikania odradiť. Aj tu však existuje riešenie – ustanovenie zodpovedného zástupcu.

Zodpovedný zástupca je osoba, ktorá dohliada na odborné vykonávanie činnosti, ktorá je predmetom remeselnej alebo viazanej živnosti. Živnostenský zákon už nijako bližšie nešpecifikuje to, že ako má tento dohľad vyzerať, takže si to môžeš upraviť podľa seba. Logickou podmienkou je, že zodpovedný zástupca musí spĺňať odbornú spôsobilosť príslušnej remeselnej alebo viazanej živnosti. Ďalšou podmienkou je to, že s ním ako podnikateľ musíš uzatvoriť pracovnú zmluvu (nestačí dohoda), ktorá však môže byť aj na čiastočný pracovný úväzok, takže v tomto prípade nebude dostávať „plnú“ mzdu. Pracovná zmluva sa však nevyžaduje, ak je zodpovedným zástupcom tvoj manžel, manželka, príbuzný v priamom rade alebo súrodenec.

Ustanovenie zodpovedného zástupcu do funkcie a ukončenie jeho funkcie je potrebné oznámiť živnostenskému úradu v lehote 15 dní. Dá sa to vybaviť aj pri získavaní živnosti.

Príklad

Chcel by si podnikať v oblasti výroby pečiva, čo spadá pod remeselnú živnosť s názvom „výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov“. Sám si však tento odbor nevyštudoval a tak nespĺňaš podmienky prevádzkovania tejto živnosti. Aj napriek tomu môžeš získať túto remeselnú živnosť, ak si nájdeš inú fyzickú osobu, ktorá tento odbor študovala. Stane sa tvojim zodpovedným zástupcom pre túto živnosť a namiesto svojich dokladov pri ohlasovaní živnosti predložíš jej výučný list a jej podpis ako súhlas s ustanovením do tejto funkcie. A následne stačí túto osobu už len zamestnať.

Ako založiť živnosť v roku 2025: osobne, poštou alebo elektronicky

Ak si chceš v roku 2025 založiť živnosť, musíš to tzv. „ohlásiť“ živnostenskému úradu.

Máš pritom na výber nasledujúce spôsoby založenia živnosti:

  • založenie živnosti osobne,
  • založenie živnosti písomne (poštou) alebo
  • založenie živnosti elektronicky (online).

Návod na založenie živnosti podľa každej z týchto možností popíšem v nasledujúcich častiach článku. Najrýchlejšie a najlacnejšie však ohlásiš živnosť elektronicky. Živnosť totižto takto ohlásiš online z akéhokoľvek miesta, v akomkoľvek čase a za najnižšie poplatky. Nevýhoda je v tom, že potrebuješ vedieť samostatne vyplniť príslušný formulár a mať všetko potrebné príslušenstvo pre elektronický podpis. Osobné založenie živnosti na živnostenskom úrade má výhodu v tom, že tam máš k dispozícii pomoc úradníka. Musíš však ísť priamo na úrad a poplatky za založenie živnosti sú pri tomto spôsobe vyššie. Písomné založenie živnosti je podľa môjho názoru najkomplikovanejšie a najzdĺhavejšie.

Založenie živnosti osobne v roku 2025 na živnostenskom úrade (postup)

Pre osobné založenie živnosti musíš navštíviť miestne príslušný živnostenský úrad podľa tvojho trvalého bydliska. To znamená, že ak žiješ napríklad v Bratislave, ale trvalý pobyt máš v inej časti Slovenska, tak si osobne živnosť v hlavnom meste nezaložíš 🙁 . Živnostenský úrad nájdeš na okresnom úrade ako odbor živnostenského podnikania.

Na živnostenský úrad si so sebou vezmi občiansky preukaz a premysli nasledujúce údaje:

  1. aké bude tvoje obchodné meno (musí pozostávať z mena a priezviska a dobrovoľne môže obsahovať nejaký dodatok napr. Norbert Seneši – najlepší účtovník),
  2. názov tvojej zdravotnej poisťovne na účely prihlásenia sa v zdravotnej poisťovni ako nový platiteľ zdravotného poistenia v postavení SZČO,
  3. aké budú tvoje predmety podnikania a ktorý predmet podnikania bude tvoj hlavný,
  4. kde bude tvoje miesto podnikania (je to niečo ako sídlo u právnických osôb) – najčastejšie je to miesto trvalého pobytu a vtedy k tomu netreba žiadne doklady,
  5. adresy prevádzkarní v prípade, že nejaké budeš mať zriadené (ako začínajúci podnikateľ spočiatku pravdepodobne nebudeš mať žiadnu),
  6. doba podnikania – či chceš mať živnosť na dobu neurčitú alebo na dobu určitú,
  7. deň začatia živnosti – obyčajne môžeš začať podnikať hneď v ten istý deň, ale ak chceš, môže byť živnosť ohlásená aj v predstihu a začne platiť až neskôr (napríklad ohlásiš ju v decembri, ale nadobudne účinnosť až od 1. januára).

Pri osobnom založení živnosti nepotrebuješ vypĺňať žiadne tlačivo, žiadny formulár. Všetky vyššie uvedené informácie maj len vopred premyslené, prípadne niekde poznačené. Stačí ich ústne oznámiť zamestnancovi živnostenského úradu. Ten ich zaznamená do systému a následne formulár ohlásenia živnosti vytlačí, dá ti ho prečítať a podpísať.

Kedy a aké doklady je potrebné predložiť pri osobnom založení živnosti:

  • ak budeš ohlasovať remeselnú alebo viazanú živnosť – predlož doklad preukazujúci tvoju odbornú spôsobilosť (viď v článku vyššie, aké doklady to môžu byť) – buď predložíš originál a živnostenský úrad si ho naskenuje a vráti ti ho, alebo rovno predložíš vlastnú fotokópiu (nemusí byť úradne osvedčená),
  • ak budeš ustanovovať zodpovedného zástupcu – máš dve možnosti: buď príde na živnostenský úrad s tebou osobne s dokladmi o jeho odbornej spôsobilosti, alebo predložíš niekoľko dokumentov namiesto neho ty. V druhom prípade predlož doklady preukazujúce jeho odbornú spôsobilosť (nemusia byť úradne osvedčené) a nejaký dokument (môžeš použiť tento z mojej stránky) s jeho údajmi, súhlasom a vyhláseniami a daj mu ho podpísať (podpis nemusí byť úradne osvedčený);
  • ak budeš mať miesto podnikania mimo svojho trvalého pobytu – ak to nebude nehnuteľnosť, ktorú vlastníš ako väčšinový vlastník, musíš živnostenskému úradu predložiť buď nájomnú zmluvu, ktorá umožňuje užívanie tejto nehnuteľnosti ako miesta podnikania (podpisy nemusia byť osvedčené), alebo súhlas vlastníka (alebo väčšiny podielových spoluvlastníkov) nehnuteľnosti s jeho osvedčeným podpisom so zápisom nehnuteľnosti ako miesta podnikania do živnostenského registra.

Napokon bude potrebné zaplatiť správny poplatok za založenie živnosti. Pri osobnom ohlásení to bude 7 eur za každú voľnú živnosť a 22 eur za každú remeselnú alebo viazanú živnosť. Niekde na chodbe okresného úradu by mal byť platobný terminál, tzv. „kiosk“, kde je možné správny poplatok zaplatiť. Alternatívne si môžeš eKolok kúpiť aj na pošte, cez mobilnú aplikáciu eKolok alebo cez webovú aplikáciu eKolok (virtuálny kiosk). Dostaneš jednoduchý doklad (potvrdenie o úhrade poplatku) s veľkým QR kódom. Potom sa stačí na živnostenskom úrade preukázať týmto dokladom o zaplatení.

Ak si však nie si istý výškou poplatkov, tak ich dopredu neplať a počkaj si až na pokyny a presnú výšku poplatkov oznámenú zamestnancom živnostenského úradu.

Založenie živnosti písomne (poštou) v roku 2025 (postup)

Ďalšou možnosťou je založenie živnosti písomne. V tomto prípade formulár ohlásenia živnosti pošleš živnostenskému úradu poštou so všetkým, čo k tomu patrí. Nevýhodou tejto možnosti založenia živnosti je to, že tu už nemáš asistenciu v podobe úradníka na živnostenskom úrade ani interaktívny online formulár pri elektronickom ohlásení. Nemá ťa tu kto upozorniť na chybu, že si niečo vyplnil zle alebo vyplniť zabudol. V tom prípade ťa živnostenský úrad vyzve na odstránenie nedostatkov podania.

Začínaš stiahnutím formulára na ohlásenie živnosti zo stránky ministerstva vnútra. A teraz musíš tento formulár so všetkými požadovanými údajmi vyplniť. Pravdepodobne veľa častí z neho vypĺňať ani nebudeš, lebo sa ťa nebudú týkať. Na vyplnenie budeš potrebovať rovnaké údaje, aké som uviedol v bodoch 1 až 7 pri návode na založenie živnosti osobne.

Pokiaľ ide o doklady (prílohy) prikladané k písomnému ohláseniu živnosti, tak sú tiež rovnaké ako pri osobnom ohlásení živnosti. Jediným rozdielom (a výhodou) je to, že údaje, súhlasy a vyhlásenia zodpovedného zástupcu (ak ho budeš ustanovovať) sú na formulári ohlásenia živnosti už predtlačené v časti „B.1 Súhlas zodpovedného zástupcu“, takže nemusíš vyrábať žiadny samostatný dokument, ako je tomu pri osobnom založení živnosti.

Špeciálnou prílohou pri založení živnosti písomne (poštou) je potvrdenie o zaplatení správnych poplatkov za založenie živnosti. Ich výška je 7 eur za každú voľnú živnosť a 22 eur za každú remeselnú alebo viazanú živnosť. Správne poplatky môžeš zaplatiť spôsobom, ktorý ti najviac vyhovuje. Najrozumnejšie v tomto poradí: na pošte, cez webovú aplikáciu eKolok (virtuálny kiosk), cez mobilnú aplikáciu eKolok, prípadne cez platobný terminál (kiosk) na niektorom úrade, ale to už si môžeš ísť živnosť rovno založiť osobne.

Toto potvrdenie o zaplatení správneho poplatku (eKolok) s QR kódom prilož do obálky spolu s formulárom na ohlásenie živnosti a ostatnými prílohami k nemu. Všetko to spolu odošli poštou na adresu okresného úradu a odboru živnostenského podnikania, ktorý ti prislúcha podľa miesta trvalého pobytu.

Založenie živnosti elektronicky (online) cez slovensko.sk v roku 2025 (postup)

A napokon je tu možnosť založenia živnosti elektronicky, teda online. Pre využitie tejto možnosti budeš potrebovať aj určitú hardvérovú a softvérovú výbavu. Okrem počítača sa nezaobídeš bez eID karty, čo je občiansky preukaz s elektronickým čipom. Na prepojenie počítača s elektronickým občianskym preukazom je potrebná čítačka čipových kariet.

Elektronický občiansky preukaz musíš mať aj správne „spojazdnený“ pre využívanie elektronických služieb, teda musíš mať na ňom nahratý BOK kód, KEP PIN kód a certifikáty pre vytváranie kvalifikovaného elektronického podpisu. Toto všetko je zadarmo a vybavíš to sčasti na polícii (občiansky preukaz a BOK kód) a sčasti z pohodlia domova (KEP PIN kód a certifikáty). Čo sa týka softvéru, tak potrebuješ ovládač čítačky čipových kariet, aplikáciu eID klient a aplikáciu na kvalifikovaný elektronický podpis. Stiahneš ich aj ako jeden balíček aplikácií bezplatne z tejto stránky. Ak toto všetko máš, tak ideme na to 🙂 .

Poznámka

Na založenie živnosti elektronicky v roku 2025 sa používa elektronická schránka (má ju zriadenú každý, kto dovŕšil 18 rokov). Aby si ohlásil živnosť online, tak nemusíš mať elektronickú schránku aktivovanú na elektronické doručovanie. Pre podávanie akýchkoľvek elektronických podaní to nie je potrebné. Je to nutné len pre príjem úradných e-dokumentov.

Založenie živnosti online v roku 2025 sa začína na stránke www.slovensko.sk. Je potrebné si vyhľadať službu „Ohlasovanie voľnej, remeselnej a viazanej živnosti – fyzická osoba“. Pokojne tento text skopíruj a vlož ho do políčka „Hľadať“. Potom si vyberieš ten okresný úrad, ktorý prislúcha tvojmu trvalému pobytu a prejdeš na službu. Následne bude potrebné, aby si sa prihlásil s občianskym preukazom. Vlož ho do čítačky čipových kariet a zadaj BOK kód. Otvorí sa ti elektronických formulár ohlásenia živnosti, ktorý treba vyplniť.

V elektronickom formulári na ohlásenie živnosti vyplň všetky potrebné políčka. Povinné údaje sú označené hviezdičkou. Formulár je interaktívny a pri mnohých políčkach je aj nápoveda. Uvádzajú sa tu rovnaké údaje, ako sa oznamujú pri osobnom ohlásení živnosti (viď vyššie v článku) alebo vypĺňajú pri písomnom ohlásení živnosti.

Prípadnými prílohami (dokladmi) online založenia živnosti v roku 2025 sú znovu:

  • ak budeš ohlasovať remeselnú alebo viazanú živnosť – doklady preukazujúce odbornú spôsobilosť tvoju alebo tvojho zodpovedného zástupcu (naskenované vo formáte PDF a tebou podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom),
  • ak budeš ustanovovať zodpovedného zástupcu – dokument so súhlasom a vyhlásením zodpovedného zástupcu (stiahni si ho z mojej stránky) (buď ho podpíše zodpovedný zástupca vlastnoručne, naskenuješ ho do formátu PDF a podpíšeš svojím elektronickým podpisom, alebo súbor vo formáte PDF podpíše priamo zodpovedný zástupca jeho kvalifikovaným elektronickým podpisom),
  • ak budeš mať miesto podnikania mimo svojho trvalého pobytu – ak nie si väčšinovým vlastníkom tejto nehnuteľností, musíš živnostenskému úradu predložiť potrebné povolenie. Môže to byť nájomná zmluva, ktorá umožňuje užívanie tejto nehnuteľnosti ako miesta podnikania. Musíš ju naskenovať do formátu PDF a podpísať svojím kvalifikovaným elektronickým podpisom. A môže to byť aj súhlas väčšiny podielových spoluvlastníkov nehnuteľnosti so zápisom nehnuteľnosti ako miesta podnikania do živnostenského registra. Ak bude podpísaný vlastnoručne, musí obsahovať ich úradne osvedčené podpisy a ty ho musíš naskenovať do formátu PDF a podpísať svojím kvalifikovaným elektronickým podpisom. Ak bude tento súhlas v PDF súbore podpísaný kvalifikovaným elektronickým podpisom priamo vlastníkmi nehnuteľnosti, tak ho môžeš priložiť v takejto podobe.

Podpisovanie vyššie uvedených príloh kvalifikovaným elektronickým podpisom prionline ohlásení živnosti vykonáš priamo pri vypĺňaní formuláru po tom, ako ich do neho nahráš.

Napokon stačí už len celý formulár ohlásenia živnosti skontrolovať kliknutím na príslušné tlačidlo, podpísať kvalifikovaným elektronickým podpisom s KEP PIN kódom a odoslať. Do elektronickej schránky na portáli www.slovensko.sk (prihlásiš sa do nej v pravom hornom rohu) ti krátko po odoslaní formuláru prídu platobné inštrukcie na zaplatenie poplatkov za založenie živnosti. Môžeš použiť platobnú kartu (platba je vtedy spracovaná najrýchlejšie), bankový prevod, platbu na pošte, cez mobilnú aplikáciu eKolok alebo cez webovú aplikáciu eKolok. Poplatky za založenie živnosti sú pri online založení takéto: každá voľná živnosť je zadarmo a každá remeselná alebo viazaná živnosť je s 50 % zľavou, teda za 11 eur.

Živnosť som už ohlásil a čo bude nasledovať ďalej?

Od tejto sekundy môžeš začať podnikať a myslím to úplne vážne 🙂 (okrem prípadu, ak si v ohlásení živnosti uviedol ako deň začatia živnosti neskorší dátum). Áno, a to aj napriek tomu, že ešte nemáš ani osvedčenie o živnostenskom oprávnení (v minulosti nazývané ako tzv. „živnostenský list“), ani pridelené IČO. Živnostenský zákon v § 10 hovorí jasnou rečou: živnostenské oprávnenie vzniká fyzickým osobám dňom ohlásenia živnosti.

Zároveň ale hovorí aj to, že týmto dňom je až ten deň, keď má ohlásenie živnosti všetky náležitosti. To znamená, že ak si náhodou zabudol vo formulári na ohlásenie živnosti niečo uviesť alebo priložiť k nemu nejaký doklad, tak živnosť ešte de facto ohlásená nebola a Ty podnikať nesmieš. Či s podaním nejaký problém bude alebo nie, to zistíš až podľa toho, či sa ti živnostenský úrad ozve alebo neozve s výzvou na odstránenie nedostatkov podania. Preto, ak si živnosť zakladal v roku 2025 písomne alebo elektronicky, odporúčam ti so začatím podnikania počkať až na vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení. Jedine pri osobnom založení živnosti, keď všetko riešiš so zamestnancom živnostenského úradu, máš istotu, že to niekto skontroloval a je to správne. Len v tomto prípade by som na tvojom mieste s pokojným svedomím začal podnikať ihneď.

Ak bolo s ohlásením živnosti všetko v poriadku, tak živnostenský úrad ti vydá osvedčenie o živnostenskom oprávnení najneskôr do troch pracovných dní odo dňa, keď mu ohlásenie živnosti a výpisy z registra trestov boli doručené. V rovnakej lehote Ťa aj zapíše do živnostenského registra. V praxi to živnostenský úrad vybaví naozaj expresne, v lehote tých troch pracovných dní. Ak by si živnosť zakladal osobne, je možné, že osvedčenie o živnostenskom oprávnení na niektorých úradoch dostaneš ihneď, teda na počkanie. Inak ti ho pošlú domov poštou. Ak budeš živnosť zakladať písomne (poštou), tak osvedčenie o živnostenskom oprávnení ti bude doručené tiež poštou. V prípade založenia živnosti online to záleží od toho, či máš alebo nemáš elektronickú schránku aktivovanú na elektronické doručovanie. Ak áno, tak ti bude osvedčenie o živnostenskom oprávnení doručené do elektronickej schránky ako PDF súbor. V opačnom prípade ti príde poštou.

Zároveň ti živnostenský úrad spolu s vydaním osvedčenia o živnostenskom oprávnení oznámi aj pridelené IČO (identifikačné číslo organizácie).

Registrácia na daňovom úrade, v zdravotnej poisťovni a v Sociálnej poisťovni

Tvoja živnosť je v roku 2025 úspešne založená a čo ďalej? Zjednodušene povedané, nejaké extra registračné a oznamovacie povinnosti nemáš, ale niečo sa predsa len vo vzťahu k zdravotnej poisťovni nájde. Pre úplnosť si to prejdeme pekne po poriadku.

Povinnosti voči daňovému úradu po založení živnosti v roku 2025

Po založení živnosti už (našťastie) nie je potrebné utekať na daňový úrad. Vďaka tomu, že živnostenský úrad ťa zapíše do živnostenského registra, bude vedieť o tom, že si sa stal podnikateľom, aj daňový úrad. Daňový úrad ťa do 30 dní automaticky sám zaregistruje pre daň z príjmov a pridelí ti DIČ (daňové identifikačné číslo). Vydá o tom rozhodnutie, takže budeš o tom určite oboznámený.

Dôležité popri tomto rozhodnutí však bude pre teba pridelenie tzv. „základného čísla účtu“ (označovaného aj ako osobný účet daňovníka), ktoré slúži na vygenerovanie čísla bankového účtu (IBAN), na ktorý budeš platiť dane. Osobný účet daňovníka sa dá overiť aj na stránke finančnej správy. Vďaka tomuto číslu si vygeneruješ osobitný IBAN pre platenie dane z príjmov, dane odvádzanej za zamestnancov, dane z pridanej hodnoty a podobne.

Povinnosti voči zdravotnej poisťovni po založení živnosti v roku 2025

Jednou z povinne uvádzaných informácií pri získavaní živnosti v roku 2025 je aj obchodné meno zdravotnej poisťovne, ktorej si poistencom. Živnostenský úrad túto informáciu používa na to, aby založenie živnosti oznámil tvojej zdravotnej poisťovni namiesto teba. Založením živnosti sa totižto stávaš aj z titulu postavenia SZČO samostatným platiteľom zdravotného poistenia a vznik tejto skutočnosti je potrebné oznámiť zdravotnej poisťovni. Zo zákona to však namiesto teba vybaví živnostenský úrad vďaka informácii, ktorú si uviedol pri získavaní živnosti.

Ale čo platenie povinných odvodov do zdravotnej poisťovne?

Tvoje povinnosti závisia od toho, či za teba platí zdravotné poistenie aj niekto iný:

  • Zdravotné poistenie platí za teba aj niekto iný, napr. štát ak si študent, na rodičovskej dovolenke, na dôchodku alebo ho platí za teba zamestnávateľ, ak si aj zamestnancom. V týchto prípadoch si ako začínajúci podnikateľ s novozaloženou živnosťou môžeš sám určiť výšku odvodov (preddavkov) na zdravotné poistenie a ich výška môže byť aj 0 eur mesačne. Ak nič zdravotnej poisťovni neoznámiš, malo by sa to brať tak, že si si preddavky na zdravotné poistenie určil v nulovej výške. Dobrovoľne sa však môžeš rozhodnúť odvody na zdravotné poistenie platiť. V tom prípade radšej kontaktuj zdravotnú poisťovňu a zisti si platobné údaje.
  • Zdravotné poistenie neplatí za teba nikto iný, tzn. si „čistý živnostník“. V tom prípade máš v roku 2025 povinnosť platiť preddavky na zdravotné poistenie vo výške 107,25 eura hneď od založenia živnosti. Či ti tvoja zdravotná poisťovňa niečo v tejto súvislosti oznámi, to závisí od konkrétnej poisťovne. Odporúčam ti však byť iniciatívnym a hneď po založení živnosti sa skontaktovať so zdravotnou poisťovňou a zistiť si platobné inštrukcie pre platenie zdravotných odvodov.

Povinnosti voči Sociálnej poisťovni po založení živnosti v roku 2025

V tomto prípade je to veľmi jednoduché. Ak nemáš záujem si platiť sociálne poistenie dobrovoľne, tak ako začínajúci živnostník nemusíš po založení živnosti v roku 2025 so Sociálnou poisťovňou absolútne nič riešiť. Povinné sociálne poistenie ti môže vzniknúť najskôr od 01.07.2026. A aj to sa stane len vtedy, ak tvoje „hrubé“ príjmy zo živnosti za rok 2025 presiahnu stanovenú hranicu. Jej výška v čase publikovania tohto článku ešte nie je známa, lebo vychádza z priemernej mzdy za rok 2024, ale akonáhle sa ju dozviem, tak sem dopíšem presné číslo. Isté však v tejto chvíli je, že táto hranica bude niekde okolo 9 000 eur. A na prípadný vznik povinného sociálneho poistenia ťa Sociálna poisťovňa upozorní.

Ďalšie povinnosti po založení živnosti v roku 2025 – dane a účtovníctvo

A na záver spomeniem dôležitú povinnosť, ktorú by si po založení živnosti v roku 2025 tiež nemal ignorovať. Odporúčam ju riešiť krátko pred alebo okamžite po založení živnosti.

Na účely zdaňovania príjmov si musíš vybrať medzi štyrmi možnosťami:

  1. budeš viesť daňovú evidenciu,
  2. budeš si uplatňovať paušálne výdavky,
  3. budeš viesť jednoduché účtovníctvo,
  4. budeš viesť podvojné účtovníctvo.

Každý z týchto spôsobov preukazovania a uplatňovania daňových výdavkov má svoje pre a proti a sú medzi nimi pomerne veľké rozdiely vo viacerých skutočnostiach. Čo je pre teba najvýhodnejšie, to sa nedá všeobecne povedať. Pre správny výber je potrebné sa pozrieť na predpokladaný charakter a rozsah tvojho podnikania, tvoje očakávané výdavky a tvoje osobné požiadavky a preferencie a aj na legislatívne obmedzenia jednej z týchto možností. Ak sám nie si účtovník, budeš si na účely daní musieť nejakého nájsť.

Ak by Ťa zaujímalo, že koľko asi budeš platiť za účtovníctvo a od čoho sa to odvíja, pozri si môj článok Cena za účtovníctvo (koľko stojí účtovníctvo).

Moja rada

Vyber si dobrého účtovníka. Aspoň takého dobrého, ako som ja 🙂 . Dobrý účtovník ti bude vedieť jednotlivé možnosti vedenia daňových a účtovných evidencií vysvetliť. Na základe toho, čo mu o sebe povieš, by ti mal vedieť odporučiť, čo je pre teba výhodné. A keď budeš mať veľmi šikovného účtovníka so širokým rozhľadom, pomôže ti aj s ostatnými vecami a povinnosťami po založení živnosti, keď sa bude tvoje podnikanie rozvíjať. Nebudeš si musieť veci hodiny študovať na internete sám alebo platiť poradcov. Zavoláš jednej osobe – svojmu účtovníkovi – a ten ti hneď alebo v krátkom čase poradí.

Návrat hore