V tomto článku ti poviem, čo to vlastne to účtovníctvo je a kto je povinný ho viesť. Zistíš, čo všetko v sebe zahŕňa vedenie účtovníctva a prečo je dobré, aby ti ho viedol profík.
Čo si treba predstaviť pod pojmom účtovníctvo
Účtovníctvo je možné definovať rôzne. Ja by som ho definoval napríklad takto: účtovníctvo je systém informácií o ekonomickej činnosti účtovnej jednotky, teda napr. o živnostníkovi alebo o s. r. o. Systematicky (na základe pravidiel a postupov) sa v ňom zaznamenáva všetko, čo sa v podniku deje a čo ovplyvňuje jeho majetok, záväzky, vlastné imanie, príjmy, výdavky, výnosy, náklady a výsledok hospodárenia. Čo si pod tým treba v praxi predstaviť?
V účtovníctve s. r. o. bude zaznamenané to, keď táto firma na faktúru predá tovar alebo službu. Bude tam zaznamenané aj to, že kto a koľko tejto firme dlhuje a aj to, že má na sklade zásoby, ktorých predajná cena je nižšia ako cena, za ktorú si ich kúpila. Mzda zamestnanca, vyplatenie zisku, zmena ceny akcie na burze alebo škoda na majetku v dôsledku živelnej udalosti, to všetko sa tiež zobrazí v účtovníctve. Jednoducho povedané, v účtovníctve sa účtuje o všetkom, čo sa deje vo firme a je toho len veľmi málo, o čom sa neúčtuje (a aj to väčšinou z dôvodu opatrnosti a toho, že ide o neisté a neoceniteľné veci).
V praxi sa účtovníctvo vedie v elektronickej podobe v účtovnom programe, kde sa všetky tieto informácie dajú veľmi ľahko a rýchlo vyhľadávať a filtrovať. Stačí pár kliknutí a účtovník ti povie všetko, čo chceš (a niekedy aj nechceš) vedieť 🙂 . Napr. čo všetko sa vo firme stalo 20.01.2025, koľko rokov sa ešte bude odpisovať konkrétne auto, ktorý zákazník je tvojim najväčším odberateľom a aké tržby dosiahla firma za minulý mesiac.
Na čo nám slúži účtovníctvo a kto je jeho používateľom
Cieľom účtovníctva je poskytovať verný a pravdivý obraz o ekonomickej realite účtovnej jednotky. Vo všeobecnosti sa informácie z účtovníctva považujú za správne. Ľudia im dôverujú. Účtovníctvo je nenahraditeľný zdroj informácií pre široký okruh používateľov.
Kto sú najčastejší používatelia účtovníctva? V prvom rade sú to manažéri a majitelia firiem, ktorí na základe informácií z účtovníctva prijímajú dôležité rozhodnutia týkajúce sa smerovania podniku. Účtovníctvo môže poskytnúť odpoveď aj na otázku, či je potenciálny odberateľ solventný alebo s ním radšej nie je dobré robiť biznis, lebo faktúru nemusí zaplatiť. Z účtovníctva s. r. o. vychádza aj banka pri schvaľovaní úveru. Konkurenčná firma sa môže zaujímať o vaše účtovníctvo v snahe zistiť to, ako sa vám darí a zamestnanci si môžu vaše účtovníctvo pozrieť vtedy, keď si budú chcieť vyjednať lepšie platy. V neposlednom rade, účtovníctvo je základným východiskom pri výpočte daní.
Ak sa chceš pozrieť do účtovníctva ktorejkoľvek firmy v podobe ročnej účtovnej závierky, v ktorej sú informácie zosumarizované za jeden rok, navštív register účtovných závierok. Sú tu verejne dostupné účtovné závierky všetkých právnických osôb – sú tu napríklad všetky firmy, občianske združenia, mestá a obce. Jedine účtovné závierky fyzických osôb si nie je možné prezerať, keďže ide o osobné údaje.
Kto je povinný viesť účtovníctvo a byť tzv. účtovnou jednotkou
Povinnosť vedenia účtovníctva vyplýva zo zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov týmto subjektom:
- slovenským právnickým osobám (napr. s. r. o.),
- zahraničným právnickým osobám, ak na Slovensku podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov (napr. zahraničná nadácia),
- slovenským a zahraničným fyzickým osobám, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť (napr. živnostník, lekár, znalec, umelec, športovec), ak sa dobrovoľne rozhodnú preukazovať svoje daňové výdavky vedením účtovníctva namiesto vedenia daňovej evidencie alebo uplatňovania paušálnych výdavkov,
- obchodným spoločnostiam a družstvám odo dňa obnovenia ich zápisu v obchodnom registri z dôvodu nariadenia dodatočnej likvidácie do dňa ich výmazu z obchodného registra z dôvodu skončenia dodatočnej likvidácie.
Všetky tieto subjekty, ktoré vedú účtovníctvo, sa nazývajú „účtovné jednotky“.
Skúsme si položiť otázku aj opačne – kto nemusí (nie je povinný) viesť účtovníctvo? Sú to hlavne bežní občania, ktorí sú len študenti, zamestnanci, dôchodcovia a nepodnikajú a nie sú SZČO. Účtovníctvo nemusia viesť ani fyzické osoby – podnikatelia a iné SZČO, ak sa tak rozhodnú. Majú totižto na výber medzi dvomi (a niektorí až medzi tromi) možnosťami: účtovníctvo alebo daňová evidencia. Ak si vyberú druhú, účtovníctvo nevedú. Pri príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti si môžu vybrať aj tretiu možnosť – paušálne výdavky – ktorá tiež vylučuje povinnosť viesť účtovníctvo.
Čo všetko, resp. aké činnosti zahŕňa vedenie účtovníctva
Vedenie účtovníctva obvykle zahŕňa tieto činnosti:
- kontrola formálnej a vecnej správnosti účtovných dokladov,
- zaúčtovanie účtovných dokladov (prijaté a vystavené faktúry, výpisy z bankového účtu, príjmové a výdavkové pokladničné doklady, interné doklady a iné),
- vedenie príslušných účtovných kníh (vedenie denníka a hlavnej knihy v sústave podvojného účtovníctva, vedenie peňažného denníka, knihy pohľadávok, knihy záväzkov a pomocných kníh v sústave jednoduchého účtovníctva),
- vedenie analytickej evidencie, ktorá umožňuje podrobné členenie napr. pohľadávok podľa jednotlivých odberateľov, majetku podľa konkrétneho „kusu“, tržieb podľa jednotlivých biznisov alebo nákladov podľa toho, či sú daňovo uznané alebo nie,
- vedenie ďalších kníh a evidencií pre homogénne účtovné položky ako je napr. kniha pohľadávok, kniha záväzkov, pokladničná kniha, kniha účet v banke, kniha interných dokladov, krátkodobý majetok, dlhodobý majetok, ceniny, odoslané faktúry, prijaté faktúry, prijaté preddavky, mzdy, skladové karty,
- zostavenie účtovnej závierky po skončení účtovného obdobia a jej uloženie do registra účtovných závierok prostredníctvom daňového úradu.
Okrem toho je však bežné, že sa od účtovníka očakávajú aj iné činnosti, ktoré už v pravom slova zmysle nie sú vedením účtovníctva, ale úzko s ním súvisia:
- zostavenie a podanie daňového priznania k dani z príjmov,
- vypracovania a podanie daňového priznania k DPH,
- vypracovanie a podanie kontrolného výkazu DPH a súhrnného výkazu DPH,
- vypracovanie a podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel,
- vypracovanie a podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností,
- spracovanie miezd, podanie mesačných výkazov do Sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne a na daňový úrad, odoslanie výplatných pások zamestnancom, ročné zúčtovanie dane, podanie hlásenia o vyúčtovaní dane,
- vytvorenie platobných príkazov pre zamestnávateľa na úhradu daní a odvodov,
- vyhotovenie cestovného príkazu a vyúčtovanie pracovnej cesty,
- vyplnenie a odoslanie štatistického výkazu.
A čo navyše môžeš očakávať od veľmi dobrého účtovníka
Šikovný účtovník, ktorý chce byť pre svojho klienta nielen obyčajným poskytovateľom služby, ale skôr jeho dôvernýmspoluhráčom v podnikaní, Ti poskytne navyše aj toto:
- poskytne ti poradenstvo v rôznych podnikateľských oblastiach, napr. sa ho spýtaš, či alebo ako je v súlade so zákonom možné urobiť nejakú vec,
- poradí ti, v čom môžeš na dani z príjmov ušetriť (výhodnejšie daňové výdavky),
- upozorní ťa na povinnosti, ktorých plnenie je pre teba zákonné a ty o nich nevieš,
- informuje ťa o zmenách v zákonoch, ktoré sa ťa dotýkajú,
- navrhne ti lacnejší a legálny spôsob vyberania peňazí z firmy,
- vypracuje ti jednoduchú zmluvu, napríklad kúpnu zmluvu, pracovnú zmluvu,
- vypracuje ti vnútropodnikový dokument, akým sú napríklad zápisnica zo zasadnutia valného zhromaždenia alebo rozhodnutie jediného spoločníka,
- vykoná za teba platobné príkazy (napríklad uhradí mzdy, dane a odvody), ak mu zriadiš osobitný prístup do internetbankingu s určitým limitom nakladania s účtom,
- poskytne ti v pravidelných intervaloch alebo na mesačnej báze finančné výsledky tvojho podnikania a urobí odhad výšky ročnej dane z príjmov.
Dobrý účtovník samozrejme aj niečo stojí, ale… Ako rozumne zmýšľajúci podnikateľ určite vieš, že cenné rady, ktorými ti pomôže, čas a častokrát aj peniaze, ktoré ti ušetrí, sú vlastne investíciou do tvojho vlastného podnikania a budúceho profitu.